Kafein Kültür

Honduras
Caballero Bomba De Fruta #2
Caballero Bomba de Fruta is the sixth lot and third harvest we have purchased as Caballero coffee. Bomba de Fruta Lot 2 is the price-performance successor with a similar taste profile compared to its brother Lot 5 from last year!

Region:
Honduras, Marcala, Chinacla

Manufacturer:
Marysabel Caballero & Moises Herrera

Farm/Station:
Caballero Fields

Process:
Extended Natural

Variety:
Catual

Altitude:
1600 m

Harvest:
2023

Supplier:
Nordic Approach

Profile:
Filter

Tasting Notes:
Blueberry, Cocoa, Apricot

CUP Score: 84

Roaster's Notes:

Orkun Üstel

Orkun Üstel

Kafein Kültür lovers, those who regularly buy quality coffee from us and brew it, I think, know our friendship with the Caballero family. 😊 Caballero Bomba de Fruta is the sixth lot and third harvest we bought as Caballero coffee. Bomba de Fruta Lot 2 is the price-performance successor with a similar taste profile compared to its brother Lot 5 from last year!

e0958cea0397a5142a5c648d7360e4e6-scaled.jpg
Marysabel ve Moises üretim sürecinde çevresel sürdürülebilirliğe oldukça duyarlılar. Yıllık çalışmalarında odaklarının ciddi bir kısmını kahve ağaçlarının iyi koşullarda yetişmesi için toprağın iyileştirilmesine ayırıyorlar. Bunun için kendi hazırladıkları organik kompostları var. Üretim aşamasındaki hassasiyetlerini birincil kişiden dinlemek isterseniz de Marysabel Caballero ile yaptığımız söyleşiye linkten ulaşabilirsiniz.  https://www.youtube.com/watch?v=NCzZ87jBCgc&t=807s
Caballero Bomba De Fruta Lot 5’in hikayesini okuyanlar hatırlayacaktır. Marysabel ve Moises’in aynı bölgede toplamda bir çok çiftliği bulunmakta. Ve bu çiftliklerden ayrı ayrı aldıkları hasatları çiftlik adıyla, tüm çiftliklerinden topladıkları hasatları ise Caballero adıyla satmaktalar. Bomba de Fruta ismi ise uzatılmış natürel işlem uyguladıkları lotlarına verdikleri isim.

PROCESSING
OF COFFEE:​

b0aae0f7b8730a2d5b9137dfdf6bbf30-scaled.jpg
After the pickers collect the ripe cherries, the cherries are dried on raised beds covered with shade and begin to ferment. The total fermentation time takes between 20 and 40 days, depending on the weather conditions during the harvest period. Afterwards, the coffees are separated from the fermented shell layer, cleaned and filled into sacks.
 
 
Scroll to Top